BRONŞEKTAZİ NEDİR?


Bronşektazi hastalığı bronşların aşırı genişlemesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Astım ve KOAH hastalığı kadar sık görülmektedir fakat buna rağmen yeterince araştırma yapılmamıştır. Bu yüzden hala bu hastalık için hangi ilaçların etkili olabileceği konusunda yeterli bilgi sahibi değiliz.

Bronşektazi hastalığı olan kişilerin genel olarak şikayetleri; sık öksürmek ve balgam çıkarmaktır. Bazı hastalar her gün balgam çıkarabilmektedir, hatta 1 günde çıkardıkları balgam bir su bardağından bile fazla olabilmektedir. Öksürmek ve balgam çıkarmak dışında balgam da kan görmek de Bronşektazi hastalarının sık gördüğü şikayetlerdir. Bu kanama, durdurulmakta zorlanılan bir kanama da olabilmektedir. Kilo kaybı, göğüs ağrısı, yorgunluk, ağız kokusu, çocuklarda gelişme geriliği gibi şikayetler de Bronşektazi hastalığının belirtileridir. Eğer hastalık ileri derecelere giderse hastalar nefes darlığı şikayetinde de bulunmaya başlayabilirler. Bu nedenle hastaların sürekli olarak Göğüs Hastalıkları Uzmanı tarafından testlerle kontrol edilmesi gerekmektedir.

Bronşektazinin tedavisi yukarıda da bahsettiğimiz gibi bulunamamıştır. Ancak durum önceden fark edilirse ve enfeksiyonlar en aza indirgenirse, hastalığı yönetmek daha kolay olmaktadır.

Bronşektazi hastalarının tedavi edilmesinde en önemli konulardan biri, hasta bronşit atağı geçirdiğinde uygun ilaçlarla tedavisinin sağlanmasıdır. Bu ilacı bulmak için de Göğüs Hastalıkları Uzmanı’nın testlerden çıkardığı sonuçlardan yararlanılması gerekmektedir. Bunun dışında tedavi yöntemleri olarak şunları söyleyebiliriz; hava yollarını temizleme yöntemleri, hava yollarını açmak için albuterol ve tiotropium gibi bronkodilatörler, balgam inceltici ilaçlar, oksijen terapisi ve solunum yolu enfeksiyonunun önleyen aşılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir